Londravizyon
 • Ocak 2011 ihracat rakamları

  Ocak 2011 ihracat rakamları

  TÜİK tarafından açıklanan rakamlara göre Türkiye'nin ihracatı 2011 Ocak ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 22,1, ithalatı ise yüzde 44,3 oranında arttı. Türkiye İstatistik Kurumu'nun açıkladığı geçici rakamlara göre Türkiye'nin Ocak 2011'de ihracatı 9 milyar 561 milyon dolar oldu.

  Okumaya devam et...
 • 2010 yılı işsizlik rakamları

  2010 yılı işsizlik rakamları

  Türkiye İstatistik Kurumu geçen yıla (2010) ait toplam işsizlik rakamlarını duyurdu. TÜİK açıklamasına göre, Türkiye'de 2010 yılında işsizlik bir önceki yıla (2009) göre yüzde 2,1 oranında azaldı.

  Okumaya devam et...
 • Şubat 2011 enflasyon rakamları

  Şubat 2011 enflasyon rakamları

  Enflasyon artışı hem TÜFE, hem de ÜFE'de görüldü. TÜİK tarafından açıklanan enflasyon verilerine göre, Türkiye'de enflasyon, 2011 Şubat ayında Tüketici Fiyatları Endeksi TÜFE'de yüzde 0,73, Üretici Fiyatları Endeksi ÜFE'de ise yüzde 1,72 oranında arttı.

  Okumaya devam et...
 • Facebook film göstermeye başlıyor

  Facebook film göstermeye başlıyor

  Film için ödeme "Facebook kredisi" ile yapılacak. Facebook ve ünlü film yapım ve stüdyo şirketi Warner Bros arasında imzalanan anlaşma gereği, ilk olarak izlenebilecek film "Batman: Dark Knight" olacak. Filmi izlemek için Facebook kullanıcsına 48 saat süre tanınacak. Warner Bros tarafından konuya ilişkin olarak yapılan açıklamada, "Facebook, dijital dağıtım çabalarımızın bir uzantısı olacak.

  Okumaya devam et...
 • İngiltere'de enflasyon rekor kırdı

  İngiltere'de enflasyon rekor kırdı

  Bu, Ocak 2011'de yüzde 4 olan orandan yüzde 10 daha fazla pahalılaşmaya işaret ediyor. İngiltere'de perakende fiyatları endeksi ise son 20 yılın rekorunu kırarak yüzde 5,5 oranında arttı. Onu, giyim malzemeleri izledi. İngiltere'de enflasyonun beklenmedik şekilde artması, Merkez Bankası üzerinde faizleri yükseltme baskısını artırdı.

  Okumaya devam et...
 • Türk ve İngiliz iş dünyası Londra'da buluştu

  Türk ve İngiliz iş dünyası Londra'da buluştu

  Her yıl geleneksel olarak düzenlenen ve Türk ekonomisini mercek altına alarak iki ülke arasında özellikle İngiltere'den Türkiye'ye yatırım olanaklarını artırmayı amaçlayan DEİK-TBCC ortak Londra konferansında bir konuşma yapan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, güçlü büyüme oranı, geniş kapsamlı reformları ve gelişmiş ülke fırsatları sunan yükselen piyasa ekonomisi özellikleriyle İngiliz yatırımcıların Türk ekonomisi ve ...

  Okumaya devam et...
 • Egemen Bağış'tan Londra'da AB temasları

  Egemen Bağış'tan Londra'da AB temasları

  Londra'ya hükümetin önde gelen bakanlarıyla birlikte bir "çıkarma" yapan başbakan Erdoğan, İngiltere başbakanı Cameron ile görüşürken, Kraliçe II Elizabeth tarafından kabul edildi. Bağış, "Turkiye ile Büyüme" (Grow with Turkey) başlıklı Türk ve İngiliz işadamlarının toplantısındaki konuşmasında ise Türkiye'nin ekonomik gücünün AB içinde en hızlı büyümeyi sağlayan ve yatırımcılar için ideal ...

  Okumaya devam et...
 • Mart 2011 enflasyon rakamları

  Mart 2011 enflasyon rakamları

  TÜİK tarafından açıklanan rakamlara göre, Mart ayında Türkiye'de enflasyon, Tüketici Fiyatları Endeksi TÜFE'de yüzde 0,42, Üretici Fiyatları Endeksi ÜFE'de ise yüzde 1,22 oranında arttı. 2011 yılının ilk üç ayını kapsayan ilk çeyrekteki enflasyon ise TÜFE'de yüzde 1,57, ÜFE'de yüzde 5,40 olarak gerçekleşti.

  Okumaya devam et...
 • Uluslararası ve Türkiye piyasalarında altın fiyatları

  Uluslararası ve Türkiye piyasalarında altın fiyatları

  Bir ons altının fiyatı 25 Nisan Pazartesi günü 1,510 dolara çıktı. Altın fiyatları böylece 2008'den bu yana ikiye katlamış oldu. Türkiye piyasalarında 24 ayar altının fiyatı aynı gün öğleden sonra saatlerinde satış gramı 74.1 TL'den işlem görürken, 22 ayar altın satış 67,8 TL, cumhuriyet altını tam 482, yarım 240, çeyrek 121 TL satış fiyatına ulaştı.

  Okumaya devam et...
 • "Çılgın Proje"nin adı Kanal istanbul

  Böylece Boğaz trafiği bu kanala yönlendirilirken, Boğaz'a kardeş gelecek. Başbakan Erdoğan haftalardır bahsettiği "Çılgın Proje"yi açıkladı. Kanalın etrafına yeni bir şehir, liman ve diğer tesislerin yapılacağını duyurdu. Kanal İstanbul projesine ilk tepkilerin çevreciler, şehirciler ve muhalefetten gelmesi bekleniyor.

  Okumaya devam et...
 • Nisan 2011 enflasyon rakamları

  Nisan 2011 enflasyon rakamları

  Ancak, 2011 Nisan ayındaki bu artış göreceli kaldı. Türkiye istatistik Kurumu'nun açıkladığı rakamlara göre enflasyon Nisan 2011'de Tüketici Fiyatları Endkesi TÜFE'de yüzde 0,87, Üretici Fiyatları Endeksi ÜFE'de ise yüzde 0,61 oranında arttı.

  Okumaya devam et...
 • TBCCI, Türk ve İngiliz yatırımcıları biraraya getirdi

  TBCCI, Türk ve İngiliz yatırımcıları biraraya getirdi

  Türk-İngiliz İş Konseyi olarak adınıd eğiştiren TBCC'ın tanışma ve bağlantı kurma (networking) toplantı ve resepsiyonu Londra'da yapıldı. Düzenli aralıklarla Türk ve İngiliz firmaları ile işadamı ve yatırımcıları bir araya getiren Türk-İngiliz Ticaret ve Sanayi Odası TBCCI, Londra'daki bu türden en son toplantısını, aynı zamanda TBCCI'a üye olan Millenium Otel'de gerçekleştirdi.

  Okumaya devam et...
 • Fransa Açık'ta Federer'i yenen Nadal şampiyon

  Fransa Açık'ta Federer'i yenen Nadal şampiyon

  Rafael Nadal, böylece efsanevi eski tenisçilerden İsveçli Bjorn Borg'un Fransa Açık şampiyonluk rekorunu egale etmiş oldu. Nadal, bundan onur duyduğunu ifade etti. Nadal kupayı kabul ediş konuşmasında, "Borg ile karşılaştırılmak ve onun rekoruna ulaşmak çok özel ve onur verici, ancak aynı derecede önemlisi Roland Garros'u kazanmak" şeklinde konuştu.

  Okumaya devam et...
 • Haziran 2011 enflasyon rakamları

  Haziran 2011 enflasyon rakamları

  Memurların Temmuz ayından itibaren alacakları maaş ve ücret zammına dayanak oluşturan Haziran 2011 enflasyon rakamları Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklandı. Böylece, Haziran ayı itibarıyla 12 aylık ortalamalara göre, yıllık enflasyon, tüketici fiyatlarında yüzde 6,47, üretici fiyatlarında yüzde 9,42 düzeyinde gerçekleşmiş oldu.

  Okumaya devam et...
 • Nisan 2011 işsizlik rakamları

  Nisan 2011 işsizlik rakamları

  TÜİK tarafından açıklanan rakamlara göre, Nisan 2011'de işsizlik oranı bir önceki yılın aynı dönemine göre 2,1 puan azaldı. Tarım dışı işsizlik rakamı aynı dönemde yüzde 12,5 olarak gerçekleşti. Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) Hanehalkı İşgücü Araştırması, ''2011 Nisan Dönemi Sonuçlarına (Mart, Nisan, Mayıs 2011)'' göre, 2010 yılı Nisan ayında 3 milyon 71 bin kişi olan işsiz sayısı, 2011 Nisan ayında 2 ...

  Okumaya devam et...
 • Altın fiyatları rekorları zorluyor

  Altın fiyatları rekorları zorluyor

  Altın fiyatları onsu 1,600 doları aşarken, şimdiden 2,000 doları görecek mi sorusu ortaya atılmaya başlandı. 2010 yılını onsu 1,421 dolardan kapatan altının on fiyatı 19 Temmuz 2011 günü uluslararası borsalarda kritik 1,610 doları aşarak yeni bir rekor kırdı.

  Okumaya devam et...
 • Kamu işçilerine 2011'de yapılacak zam oranları

  Kamu işçilerine 2011'de yapılacak zam oranları

  Kamu işçilerine verilecek 2011 zam oranları ve iyileştirme şartları Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanı Faruk Çelik tarafından açıklandı. Kamu işçilerine yapıulacak 2011 yılı zam oranlarını açıklayan Çalışma bakanı Çelik, bu iyileştirme sonucunda düşük ücretlilere daha yüksek oranda zam yapılmasının sağlandığını söyledi ve sosyal yardım ödemesinin ise toplu sözleşmenin birinci yılı için aylık ...

  Okumaya devam et...
 • Rupert Murdoch'a parlamentoda saldırı

  Rupert Murdoch'a parlamentoda saldırı

  Murdoch'un soruşturmayı izleyen genç karısı bu esnada göstericiye müdahale ederek kendisine bir tokat attı. Soruşturmaya önce ara verildi, saldırgan tutuklandı ve daha sonra oturuma devam edildi. Murdoch, milletvekillerinin yoğun soruşturması sırasında "telekulak" olayından utanç duyduğunu, ancak kendisinin sorumlu olmadığını iddia etti.

  Okumaya devam et...
 • Ekim 2011 ihracat rakamları

  Ekim 2011 ihracat rakamları

  Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan ithalat-ihracat rakamlarına göre, Türkiye'nin 2011 yılı Ekim ayı ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8,9 oranında artış kaydetti. Ekim 2011 ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 59,9 oldu. 2011 yılı ilk 10 ayında Türkiye'nin toplam ihracat rakamı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 20,2 artarak 92 milyar 678 milyon dolardan 111 milyar 398 milyon dolara ...

  Okumaya devam et...