Londravizyon
 • Eylül 2010 işsizlik rakamları

  Eylül 2010 işsizlik rakamları

  Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yapılan açıklamaya göre, Eylül 2010'da Türkiye'de işsizlik yüzde 11,3 oldu. Bu rakam bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 2,1 gerilemeye, fakat bir ay öncesine (Ağustos 2010) göre ise sadece yüzde 0,1'lik bir azalmaya işaret ediyor.

  Okumaya devam et...
 • KPSS Ortaöğretim-Ön Lisans sınav sonuçları açıklanıyor

  KPSS Ortaöğretim-Ön Lisans sınav sonuçları açıklanıyor

  Ali Demir KPSS Ortaöğretim-Ön Lisans sınav sonuçlarının açıklanacağı tarihi nihayet duyurarak, öğrencilerin heyecanlı beklentisini bir ölçüde karşıladı. ÖSYM başkanı, KPSS Ortaöğretim-Ön Lisans sınav sonuçlarının gelecek hafta açıklanmasının planlandığını, sınav sonuçlarının adaylara "2010 yılı bitmeden" duyurulacağını ilan etti.

  Okumaya devam et...
 • 2011 yılı asgari ücret oranları belli oldu

  2011 yılı asgari ücret oranları belli oldu

  Yeni asgari ücret oranları hükümet ve işveren kesiminin oy çokluğuyla kabul edildi. Türk-İş karara katılmayarak muhalefet şerhi koydu. Asgari ücret yılın ikinci yarısında ise 16 yaşından büyükler için brüt 837 lira, net 655.57 lira olacak. 16 yaşını doldurmamış işçiler için ise asgari ücret, yılın ilk yarısında brüt 679.50, net 546.20 lira olarak belirlendi.

  Okumaya devam et...
 • Altın fiyatları yıl sonunda rekor kırdı

  Altın fiyatları yıl sonunda rekor kırdı

  Uluslararası piyasalarda altının ons fiyatının 1,400 doları geçmesi üzerine Türkiye'de 24 ayar külçe altının gram satış fiyatı da 70,25 lira ile yeni bir rekor kırdı. Güncelleme: Altın 29 Aralık günü sonunda uluslararası borsalarda onsu 1,412 dolara çıktı. Cumhuriyet altını 29 Aralık gününü 483 liradan kapadı.

  Okumaya devam et...
 • Memur asgari ücret zam farkı alacak

  Memur asgari ücret zam farkı alacak

  Ancak asgari ücret artışı sadece işçileri değil, memur maaşlarını da ilgilendiriyor. Asgari ücrette yapılan zam, memur maaşlarında da asgari geçim indirimi yoluyla çok küçük de olsa artışa yol açıyor.

  Okumaya devam et...
 • Kasım 2010 ihracat rakamları

  Kasım 2010 ihracat rakamları

  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Türkiye'nin ihracatının Kasım 2010'da geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6, ithalatının ise yüzde 35,7 arttığını açıkladı. İthalattaki yüzde 35,7 artış ise 17 milyar 121 milyon dolara tekabül etti. Dolayısıyla 2009 Kasım'ına göre dış ticaret açığı yüzde 106,8 artarak, 7 milyar 683 milyon dolara ulaştı.

  Okumaya devam et...
 • İşte 2010 yılı enflasyon rakamları

  İşte 2010 yılı enflasyon rakamları

  Türkiye'de geçen yıl (2010) yıllık enflasyon "Tüketici Fiyatları Endeksi" TÜFE'de yüzde 6,40, "Üretici Fiyatları Endeksi" ÜFE'de ise yüzde 8,87 oldu. Böylece, memur, sözleşmeli ve memur emeklilerinin merakla beklediği enflasyon rakamı açıklanmış oldu. Açıklanan bu Aralık 2010 enflasyon rakamı uyarınca, tüm memur, sözleşmeli ve memur emeklileri maaş farkına hak kazandı.

  Okumaya devam et...
 • Enflasyon rakamı açıklandı, memur maaşı zamlandı

  Enflasyon rakamı açıklandı, memur maaşı zamlandı

  Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıkladığı enflasyon rakamlarıyla memur, memur emeklisi ve sözleşmeli 2010 yılının ikinci yarısı için ek zamma hak kazandı. Buna ilaveten 2010 yılı Ocak ayı, aybaşında başladığı için oradan doğan 14 günlük zam farkı da buna eklenecek. Daha da ötesi, daha önce yüzde 4 olarak açıklanan 2011 yılı Ocak-Temmuz dönemi maaş zammına yüzde 0,21'lik enflasyon farkı ekleneceği için ...

  Okumaya devam et...
 • 2010 yılı toplam ihracat rakamları

  2010 yılı toplam ihracat rakamları

  Dış ticaretten sorumlu devlet bakanı Zafer Çağlayan tarafından bir basın toplantısı ile açıklanan rakamlara göre, Türkiye'nin 2010 yılı yıllık ihracatı 113 milyar 686 milyon dolar olarak gerçekleşti. Devlet bakanının verdiği bilgiye göre, 2010 yılı Aralık ihracatı ise 11,6 milyar dolar olarak gerçekleşti. Çağlayan, 2010 Aralık ihracatının bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 21,3 oranında artarak rekor kırdığını ...

  Okumaya devam et...
 • Altın fiyatları yeni yıla artışla başladı

  Altın fiyatları yeni yıla artışla başladı

  Yeni yıl tatili sebebiyle birçok ülkede borsaların kapalı olmasına rağmen açık diğer uluslararası borsa merkezlerinde altın fiyatları 2011'in ilk iş gününü artışla açtı. 22 ayar altın fiyatı ise satış 65,31 Tl olarak belirlendi. Uluslararası borsalarda altın fiyatlarının 3 Ocak günü kapanışa yakın az biraz düşmesi, beklentileri 4 Ocak tarihli altın fiyatlarının açılışına çevirdi.

  Okumaya devam et...
 • İngiltere'de KDV yüzde 20'ye yükseldi

  İngiltere'de KDV yüzde 20'ye yükseldi

  Bu amaçla, tüm İngiltere çapında KDV oranı yüzde 17,5'tan, yüzde 20'ye çıktı. Bazı satıcıların KDV artışını fyatları yükseltmek için fırsat olarak kullanacağı iddia edildi. Ayrıca halihazırda yüzde 3,3 olan enflasyon oranını yüzde 4'e çekebileceği iddia edildi. İngiltere'de KDV oranındaki artışın özellikle yılbaşı sonrası kış indirimi dönemine rastlaması bazı perakendeci ve mağazaları daha da endişelendirirken, KDV ...

  Okumaya devam et...
 • 2011 zamlı memur maaşları tablosu

  2011 zamlı memur maaşları tablosu

  Yukarıda sayılan sözkonusu etkenlerle memur maaş katsayıları ve maaş taban katsayısı 2011 yılı için yeniden belirlendi. Ek ödemede de yeni düzenlemelere gidildi. görevlisi 7/3 1.803 1.985 Vaiz 1/4 1.937 2.124 Avukat 1/4 2.514 2.726 2011 yılının ilk altı ayı olan Ocak-Temmuz döneminde memur maaşları genel anlamda yüzde 4,22, diğer ek artışlarla en az ...

  Okumaya devam et...
 • BP ve Rusya, Kuzey Kutbu'nda petrol arayacak

  BP ve Rusya, Kuzey Kutbu'nda petrol arayacak

  Rusya ile BP arasında varılan anlaşma her iki tarafça da oldukça önemli olarak nitelenirken, taraflar anlaşmayı "stratejik global ittifak" olarak tanımladı. BP-Rosneft Kuzey Kutbu petrol arama ve çıkarma anlaşması, BP'nin geçen yılki Meksika Körfezi sızıntı fiyaskosundan sonra ilk anlaşması olurken, genelde gergin İngiliz-Rus ilişkileri açısından da ilginç bir gelişmeyi oluşturuyor.

  Okumaya devam et...
 • 2010 Ekim işsizlik rakamları

  2010 Ekim işsizlik rakamları

  TÜİK tarafından açıklanan rakamlara göre işsizlik 2010 Ekim ayında bir önceki yıla göre yüzde 1,8 oranında azaldı. Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK'in yayınladığı işsizlik verilerine göre Türkiye'de işsizlik Ekim 2010'da yüzde 11,2'ye düştü.

  Okumaya devam et...
 • Kuzey Kıbrıs Hava Yolları kuruldu

  Kuzey Kıbrıs Hava Yolları kuruldu

  Kuzey Kıbrıs Hava Yolları kuruldu. Böylece, KTHY gitti, KKHY geldi. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) yeni bir hava taşımacılığı şirketi kurulmasına ilişkin anlaşma imzalandı. Mart ayı sonlarında uçuşlarına başlayacak KKHY'nın bir merkezi İstanbul'da olacak ve yolcu ve kargo taşımacılığı yapacak. Şirketin kurulması nedeniyle konuşan KKTC başbakanı İrsen Küçük, "KKTC'de mutlu bir gün yaşadıklarını," vurguladı.

  Okumaya devam et...
 • İran-Suriye doğalgaz hattı Türkiye üzerinden

  İran-Suriye doğalgaz hattı Türkiye üzerinden

  Bu konuda bir doğalgaz boru hattı inşasının planlandığı ileri sürüldü, ancak daha fazla detay verilmedi. Sözkonusu mutabakat henüz Türkiye ya da bağımsız kaynaklar tarafından doğrulanmadı. Ancak, gelen haberlerde, sözkonusu İran doğalgazının, Irak üzerinden Suriye'ye ulaştırılması seçeneğinin de ele alındığı kaydedildi.

  Okumaya devam et...
 • Google'un kurucusu Page şirketin CEO'su oluyor

  Google'un kurucusu Page şirketin CEO'su oluyor

  Görev devrinin 4 Nisan tarihinden itibaren geçerli olacağı duyuruldu. Schmidt yayınladığı mesajda, Larry Page'in şirketin başına geçmeye hazır olduğuna inandığını ve Google kurucuları Page ve Sergey Brin ile birlikte çalışmaya devam edeceğini duyurdu.

  Okumaya devam et...
 • Ocak 2011 enflasyon rakamları

  Ocak 2011 enflasyon rakamları

  TÜİK tarafından açıklanan rakamlara göre Ocak 2011'de enflasyon yükseldi. Türkiye İstatistik Kurumu'nun yayınladığı 2011 yılına ait ilk enflasyon verilerine göre, Türkiye'de enflasyon Tüketici Fiyatları Endeksi TÜFE'de yüzde 0,42, Üretici Fiyatları Endeksi ÜFE'de yüzde 2,36 oranında arttı.

  Okumaya devam et...
 • Kasım 2010 işsizlik rakamları

  Kasım 2010 işsizlik rakamları

  Açıklanan rakamlara göre, Türkiye'de işsizlik 2010 Kasım ayında düşüş kaydetti. Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından açıklanan rakamlara göre 2010 Kasım'ında Türkiye'de işsizlik oranı yüzde 11 oldu.

  Okumaya devam et...