Londravizyon
 • Alkol,tütün ve kolalı içeceklerin vergi oranı artırıldı

  Alkol,tütün ve kolalı içeceklerin vergi oranı artırıldı

  Tütün mamullerinde uygulanan ÖTV'de de artırım yapıldı. Buna göre, paket başına asgari maktu vergi 4,20 liradan 4,42 liraya yükseltildi. Ayrıca vergi, harç ve ceza tutarlarında da enflasyon ayarlı artış olacak Yeni yılda, başta içki, sigara ve akaryakıt olmak üzere pek çok ürün grubunda vergi kaynaklı zamlar bekleniyor.

  Okumaya devam et...
 • Perakende fiyatlar yüzde 0,11 arttı

  Perakende fiyatlar yüzde 0,11 arttı

  Sektörel bazda değişim oranları Aylık bazda bakıldığında, aralık 2015'te perakende fiyatlar, gıdada yüzde 0,52, ev eşyasında yüzde 0,12, sağlık ve kişisel bakımda yüzde 0,08 ve ulaştırma ve haberleşmede ise yüzde 0,01 arttı. Türkiye İstatistik Kurumu, Türkiye genelindeki fiyat gelişimleri ve 2015 yılına ilişkin enflasyon verilerini 4 Ocak Pazartesi günü saat 10:00'da açıklayacak.

  Okumaya devam et...
 • Bursa'da 2015'in Son 2016'in İlk Bebeği Dünyaya Geldi

  Bursa'da 2015'in Son 2016'in İlk Bebeği Dünyaya Geldi

  Baba İzzet Bozdağ, yaptığı açıklamada oğlu dünyaya geldiği için çok mutlu ve heyecanlı olduğunu söyledi. 2016 yılının ilk bebekleri ise Hakan ve Nurdagül Allak çiftinin Elif adını verdikleri ve Mehmet ve Yasemin Duzak çiftinin Hatice adını verdikleri çocuklar oldu.

  Okumaya devam et...
 • İTO: İstanbul'da Aralık'ta perkende fiyatlar % 0.11 arttı

  İTO: İstanbul'da Aralık'ta perkende fiyatlar % 0.11 arttı

  Aralık 2015'te perakende fiyatlar bir önceki aya göre; gıda harcamalarında yüzde 0.52, ev eşyası harcamalarında yüzde 0.12, sağlık ve kişisel bakım harcamalarında yüzde 0,08, ulaştırma ve haberleşme harcamalarında yüzde 0.01 arttı. Yakacak ve erke maddelerinde yüzdelik 1.99, madenler grubunda yüzdelik 1.75 ve işlenmemiş maddelerde yüzdelik 0.05 düşüş meydana gelirken, dokumalar ve kimyasal maddeler gruplarında paha değiştirmek izlenmedi.

  Okumaya devam et...
 • Alkol ve sigaraya zam geldi

  Alkol ve sigaraya zam geldi

  Tütün ürünlerinde de paket başına asgari maktu vergi 4,20 TL'den 4,42 TL'ye çıkarıldı. Bu sene Bakanlar Kurulu 0,1366 lira olan maktu vergi tutarı yüzde 37 artırılarak 0,1866 liraya çıkarılmıştı. Bütün alkollü içkilerde asgari maktu (kesilmiş) vergi tutarı, takriben yüzde 15 artırıldı. Malttan üretilen biralara yüzde 63 KDV ile asgari 1,03 lira maktu vergi tutarı ilave edilecek.

  Okumaya devam et...
 • Borsa yılın son gününü sert düşüşle tamamladı

  Borsa yılın son gününü sert düşüşle tamamladı

  Güne yükselişle başlayan BIST 100 endeksi, ilk yarıda analistlerin kritik seviye olarak nitelendirdikleri 73.400 seviyesinin üzerine çıkamamasının ardından, banka pay piyasalarında satışların etkisini artırması ile 72.825,12 puana kadar geriledi.

  Okumaya devam et...
 • Borsa yılın son gününde sert düştü

  Borsa yılın son gününde sert düştü

  Analistler, ülke haricinde Noel tatili ile yılbaşı tatilini birleştiren yatırımcılar dolayısıyla hafta genelinde muamele kütlesinin enine boyuna ceninisakıt seyrettiğini belirtiyor. AA Finans’ın ümit anketine göre, ekonomistler aralıkta maaş bazda enflasyonun yüzdelik 0,09 düşmesini bekliyor. Ankete eklenen iktisatçıların pahalılık beklentileri, en faziletli yüzdelik 0,26 ve en ceninisakıt yüzdelik eksiklik (-) 0,50 aralığında değişiyor.

  Okumaya devam et...
 • Kazkommertsbank, Şekerbank pay satışı için InterConsult'ı yetkilendirdi

  Kazkommertsbank, Şekerbank pay satışı için InterConsult'ı yetkilendirdi

  Kazkommertsbank JSC, Şekerbank'ın sermayesinin toplam yüzde 30.28'inin yeni bir stratejik yatırımcıya satılması için yetki verdi. Personeli Munzam Sosyal Güvenlik Ve Yardımlaşma Sandığı Vakfı (SEMVAK) ile anlaşmıştır. Kazkommertsbank'ın hisse satış sürecini ve potansiyel alıcılarla görüşmeleri yönetmek için Interconsult'ı yetkilendirği duyuruldu. 2016 www.SamsunAhaber.com Samsun Haber Sitesi - Tüm hakları saklıdır.

  Okumaya devam et...
 • Aralık 1 Ocak 2016 bankalar ve PTT şubeleri açık mı?

  Aralık 1 Ocak 2016 bankalar ve PTT şubeleri açık mı?

  Yıl başı tatili 1 ocak günü olarak 1 gün olacaktır. 1 Ocak günü iş yerleri, ptt, bankalar, resmi daireler ve okullar bir gün süre ile tatil edilecektir. Bu yıl 1 Ocak günü Cuma gününe denk geldi. İşlеmlеrinizi bu hususta gerçekleştirmeniz gеrеkmеktеdir. 31 Aralık dа öğleden sonrа tatil olacağı için 2016 yaklaşık 4 günlük tatille gelecek.

  Okumaya devam et...
 • TÜİK, dış ticaret istatistiklerini açıkladı

  TÜİK, dış ticaret istatistiklerini açıkladı

  Karaman ilinde 2015 Kasım ayında en fazla ihracat 6,1 milyon dolar ile Irak'a gerçekleştirilmiştir. Bu ülkeyi sırasıyla Almanya (1 milyar 727 milyon dolar ), Rusya (1 milyar 374 milyon dolar ) vе İtalya (883 milyon dolar ) izlеdi. OVP'de bu yıl dış ticaret açığının 65.4 milyar dolara gerilemesi beklenirken 11 aylık gelişmeler güncel OVP'den bir miktar daha iyimser bir tabloya işaret ediyor.

  Okumaya devam et...
 • Asgari Ücret Resmen 1300 TL Oldu

  Asgari Ücret Resmen 1300 TL Oldu

  Asgari Ücret 2016 - Asgari ücret Ne Kadar oldu? "Bin 300 liralık netin işverene gerek vergiler gerekse SSK primleri açısından bir maliyet olduğu kaçınılmazdır" açıklamasında bulundu. Artık 2016 ile birlikte yeni asgari ücreti miktarı bin lira 300 lira olmuş bulunmaktadır. Asgari ücretin bin 300 liraya gelmesi konuşulduğu günden bu yana gerek işveren temsilcileri gerek küçük, orta boy işletmeler, gerek büyük işletmeler gerek çalışma bakanlığı olarak bize her nokta da kayıt dışına kaymanın ...

  Okumaya devam et...
 • Milli Piyango yılbaşı çekilişi bilet sorgulama ekranı

  Milli Piyango yılbaşı çekilişi bilet sorgulama ekranı

  Perşembe akşamı saat 21:00'da yapılanSüper Loto çekilişinde hangi numaralar kazandı? Büyük ikramiye olan 50 milyon lirayla yaklaşık 90 bin adet Cumhuriyet altını, 178 bin adet yarım altın ve 375 bin adet çeyrek altın alınabiliyor. Çekilişler İdarece belirlenecek gün ve saatte gerçekleştirilir. Belirtilen tarihlerde veya bu tarihlerin dışında, çekiliş günleri ve planları farklı özel çekilişler düzenlenebilir.

  Okumaya devam et...
 • Aralık'ta bankalar, PTT, hastane açık olacak mı? Saat kaça kadar açık?

  Aralık'ta bankalar, PTT, hastane açık olacak mı? Saat kaça kadar açık?

  Cuma günü resmi tatil olarak ilan edildi ama perşembe günü ise tatil edileceği söz konusu olabileceği düşünülüyor ama henüz bir netlik yok. 31 Aralık 2015 ve 1 Ocak 2016 tarihlerinde bankalar ve PTT şubeleri hizmet verecek mi? 2015 yılının son gününde vatandaşların merak ettiği konulardan bir tanesi de PTT ve sağlık ocaklarının açık mı kapalı mı olduğu.

  Okumaya devam et...
 • Dış ticaret açığı beklentilerin üzerinde

  Dış ticaret açığı beklentilerin üzerinde

  Avrupa Birliği'ne yapılan dışsatım, Kasım'da geçen senenin aynı ayına göre yüzde 1,5 azalarak 5 milyar 631 milyon dolara geriledi. İthalattaki düşüş nedeniyle, Kasım ayında Türkiye'nin dış ticaret açığı yüzde 49,1 azalarak 8 milyar 317 milyon dolardan 4 milyar 236 milyon dolara geriledi.

  Okumaya devam et...
 • Ekonomi Bakanı Elitaş'tan Yeni Yıl Mesajı

  Ekonomi Bakanı Elitaş'tan Yeni Yıl Mesajı

  Türkiye " nin kısa zamanda önemli yatırımlarla büyük projeler ve reformları hayata geçirdiğini, tüm dünyanın dikkatini çekmeyi başardığını ifade eden Elitaş, halktan aldıkları büyük güç ve destekle bu başarıların daha da ileriye götürülmesini umduğunu vurguladı.

  Okumaya devam et...
 • ZTE Nubia.com için 2 milyon dolar ödedi!

  ZTE Nubia.com için 2 milyon dolar ödedi!

  ZTE ayrıca geçtiğimiz günlerde nubia.com alan adını satın almak için 2 milyon dolarlık bir ödeme gerçekleştirdi. ZTE firmasında zaten nubia .com.cn ve nubia.cn gibi bölgesel alan adlarına sahip. ZTE Nubia ile dünyaya açılmaya hazırlanıyor! Huawei, Çin dışına çıkmaya başlayarak yıl genelinde 100 milyondan fazla akıllı telefon satmayı başardı.

  Okumaya devam et...
 • Bakan Soylu, Asgari Ücreti Açıkladı

  Bakan Soylu, Asgari Ücreti Açıkladı

  Bakan Soylu şunları kaydetti: "Asgari ücretin bin 300 liraya gelmesi halinde toplam brüt asgari ücret bin 647 lira, işverene toplam maliyeti bin 935 lira 23 kuruş, 3 çocuklu bir ailenin alacağı asgari ücret bin 387 lira 45 kuruş, 2 çocuklu aile için net asgari ücret bin 362 lira 75 kuruş, 1 çocuklu aile için de bin 344 lira 22 kuruş".

  Okumaya devam et...
 • Şekerbank Yüzde 19,37'lik Hissesini Sattı

  Şekerbank Yüzde 19,37'lik Hissesini Sattı

  Satış bedeli pay çağ tarihinde belirlenecek. HSA'ya göre, satış süreci (hisselerin devri ve ücretin ödenmesi) Bankanın diğer çoğunluk ortağı Şekerbank T.A.Ş. Türkiye'nin en eskileri arasında yer alan Şekerbank hisse satışı ekonomi piyasalarına bomba etkisi yaptı. Açıklamanın ardından Şekerbank hisseleri saat 13:48'de yüzde 7.14 primle 1.8 liradan işlem gördü.

  Okumaya devam et...