Londravizyon
 • Sırtındaki dev tümör çıkarıldı, sağlığına kavuştu

  Sırt, sağ kol ve sağ göğüs bölgesinde ağrı hisseden 65 yaşındaki Halil İbrahim Aykan, 3 Kasım'da Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Genel Cerrahi Servisi'ne başvurdu. Akınoğlu, ameliyatın cerrahi bakımdan bir yabancı ehemmiyetinin ise tümörün sağ kola giden tüm damarları ve sinirleri içerisine aldığını belirterek yapılmış olan cerrahi operasyonda kola hiçbir biçimde kayıp vermeyerek kitleyi tam anlamıyla çıkardıklarının vurguladı.

  Okumaya devam et...
 • MHRS randevu alma ve doktor seçimi (Alo 182)

  MHRS randevu alma ve doktor seçimi (Alo 182)

  Günümüzde yaygınlaşan internet teknoloji sayesinde vatandaşlar bulundukları her yerden son derece pratik ve kolay bir şekilde internet üzerinde yer alan Sağlık Bakanlığı'nın MHRS randevu sistemine giriş yapabiliyor. Merkezi Hekim Randevu Sistemi ( MHRS ) ilk kez giriş yapılırken her vatandaş için ayrı bir hesap açılır. Eğer randevu saatinize herhangi bir sebepten dolayı gidemeyecek olacaksınız yine sistem üzerinden randevu işlemini iptal edebilirsiniz.

  Okumaya devam et...
 • Migren Adınlarda 3 Kat Fazla Görülüyor.!

  Migren Adınlarda 3 Kat Fazla Görülüyor.!

  En malum belirtilerinden biri bir taraflı, yüklü ve zonklayıcı tarzda bir başı ağrısıdır. Baş ağrısına bulantının ya da kusmanın ardından gelmesi, ışığa ve sese duyarlılığın daha fazla artması, zonklayıcı, nabız gibi atan ağrı, ağrının esas olarak tek taraflı şekilde gelmesi, ağrının hareketle artması şeklindeki belirtilerde migrene işaret etmektedir.

  Okumaya devam et...
 • Organ bağış haftasında 80 kişiden organ bağışı için desteği

  Organ bağış haftasında 80 kişiden organ bağışı için desteği

  Durmaz, "Sadece yoğun bakım ünitesinde yaşam destek ünitesine bağlı olarak ölen kişilerin organ naklinin yapılabileceğini, organ bağışlayanın ailesinin de izin vermesinin gerektiğini söyledi". Ancak ülkelere göre milyon nüfusa düşen donör sayıları kıyaslandığında tablo ülkemiz açısından iç açıcı değil. Organ bağışı yapanlar için İlkadım ilçesi Yeni Karakol Cami'de okunan mevlid-i şerife İl Sağlık Müdürü Dr.

  Okumaya devam et...
 • Dünyada her yıl 25 milyon kişi aşıyla hayatta kalıyor

  Dünyada her yıl 25 milyon kişi aşıyla hayatta kalıyor

  Bir aptalı yanıldığına inandırmanın en iyi yolu, onu kendi bildiğine bırakmaktır. Çоcukluk çağında uygulаnаn aşı programı ilе Türkiye'dе hеr yıl yаklаşık 14 bin vе dünyа gеnеlindе 25 milyon kişi hastalıkların pеnçеsindеn kurtulаrаk hayatta kаlmаyı bаşаrıyоr.

  Okumaya devam et...
 • İşte Türkiye'nin ilk yerli zeka testi

  İşte Türkiye'nin ilk yerli zeka testi

  Eskişehir " de, Ulusal Öğrenim Bakanlığı ( MILLI EĞITIM BAKANLIĞI ) ile Anadolu Üniversitesi iş birliğiyle geliştirilen Ülkemiz'nin önce türk malı zeka testi "Anadolu-Sak Zeka Ölçeği (ASIS)" duyuruldu. Ülkemiz'de zeka testi ile ilgili nihai 2 senedir önemli değişimler oluyor. Ülkemiz'de üzgünüm özel eğitime ihtiyacı olan bireylere gösterilen hassaslık, özel kabiliyetli çocuklar amaçlı belli bir süre geriye kaldı.

  Okumaya devam et...
 • Soğuk ve rüzgarlı hava egzamayı artırıyor

  Soğuk ve rüzgarlı hava egzamayı artırıyor

  Havanın soğumasıyla cildin açıkta kalan yerlerinin kuruduğunu, özellikle rüzgarda bu durumun daha fazla yaşandığını anlatan Borlu, soğuk havanın, tahrişe ve alerjik nedenlere bağlı egzamaları artırdığını belirtti. "Deriye temas eden kimyasallar bu çatlaklardan içeri girerek hücre ölümüne yol açtığından, deride egzama bulguları olarak malum kızarıklık, kaşıntı, şişme, yanma, ağrı, iğnelenme benzeri vaziyetler meydana çıkıyor".

  Okumaya devam et...
 • MHRS Randevu Alma Nasıl Yapılır? | ALO 182 Nedir?

  MHRS Randevu Alma Nasıl Yapılır? | ALO 182 Nedir?

  ALO 182 ile doktor randevusu nasıl alınır?Ev, iş, ankesör ve cep telefonlarından ALO 182 aranır. Randevu talep edilen hastane, poliklinik ve varsa hekim tercihleri operatöre bildirilir. Hastane randevu şifrenizi unuttuysanız ne yapmalısınız? İşlemler T.C. Kimlik numarası üzerinden yapıldığından bütün Aile fertleriniz için ayrı ayrı kendi Kimlik numaraları ve Kimlik bilgileri ile hesap oluşturmalısınız.

  Okumaya devam et...
 • Son Haberler Karatay: Anne sütü kadar önemli - Milliyet

  Son Haberler Karatay: Anne sütü kadar önemli - Milliyet

  Dr. Karatay zeytin düþüncesince 'altýn', zeytinyaðý düþüncesince de 'altýnsuyu' benzetmesi yaptý. Bursa'nın Gemlik İçesi'nde, Uluslararası Zeytin Festivali kapsamında düzenlenen panelde konuşan Prof. Saðlýklý edinmek isteyenlerin anne sütü kadar deðerli zeytin ve zeytinyaðý tüketmesini öneren Prof. 20 tаnе zеytindе 100 kаlоri bulunuyоr. Gemlik'ten kâffesi Türkiye'ye öneride bulunuyorum.

  Okumaya devam et...
 • 61 yaşındaki simitçi baba organlarıyla 5 kişiye can verdi!

  61 yaşındaki simitçi baba organlarıyla 5 kişiye can verdi!

  Bu sırada aile yakınları Hüsnü Balta'ya son kez el sallayarak göz yaşları içerisinde vedalaşırken duygu dolu anlar yaşandı. Babasının uzuvlarının bağışlanmasını imkanı sunan erkek çocuk İbrahim Balta, kardeşiyle beraber organ bağışı kararı aldıklarını belirterek; "biz bir hasta kişi kaybettik, ancak birden çok hastayı kurtarabiliriz düşüncesiyle bu biçimde olmasını istedik".

  Okumaya devam et...
 • Organ bağışı ile hayat ver

  Organ bağışı ile hayat ver

  Organ bağışının yaygınlaşması için hafta içersinde açık tutulan standlarla, halka ulaşmaya çalışan Uludağ Üniversitesi Organ Nakli Merkezi koordinatörlüğünde AKUT Öğrenci Topluluğu tarafından bisiklet korteji oluşturuldu. Türkiye'de 2002 yılında 44 olan organ nakil merkezi sayısının bu yıl 125'e ulaştığının altını çizen Dr. Nezahat Bingöl, Türkiye genelinde geçen yıl hastanelerden bin 812 beyin ölümü bildirildiğini, bunların ise sadece 407'sinin organlarının aileleri tarafından bağışlandığını ...

  Okumaya devam et...
 • MHRS randevu sistemi giriş nasıl yapılır? Hastane randevusu nasıl alınır?

  MHRS randevu sistemi giriş nasıl yapılır? Hastane randevusu nasıl alınır?

  Bir hastaneden ve de doktordan randebu almak için MHRS hastane randevu sistemini kullanabilirsiniz. HASTANE RANDEVU kısmına tıkladığınızda önünüze aşağıdaki gibi bir panel açılacak. Bu işlemi yaptığınızda üyeliğin gerçekleşmiş olacak. Ardından çıkacak sayfada yer alan bilgiler doğruysa randevunuzu kaydedebilirsiniz. Hesap açıldıktan sonra "Randevu Al" butonunu kullanarak T.C.

  Okumaya devam et...
 • Uşaklı Simitçi Hüseyin Baltanın organları 5 Can da yaşatılacak!

  Uşaklı Simitçi Hüseyin Baltanın organları 5 Can da yaşatılacak!

  Burada yapılan tüm girişimler sonuçsuz kalınca hastanın beyin ölümünün gerçekleştiği teşhisi konuldu. Hasta Kişi yakınlarının talebi doğrultusunda uzuvlarının bağışlanması kararı verildikten ardından hummalı bir iş başladı. Babamızı bu hafta içinde kaybettik. Özellikle aileler bu konuda destek olmalı. "Biz bir can kaybettik, inşallah 5-6 can geriye kazanacağız." dedi. Organ Nakil Koordinatörü Anestezi Uzmanı Doktor Banu Çırpıcı, Organ Bağışı Haftası'nda Hüsnü Balta'nın çocukları ile organ ...

  Okumaya devam et...
 • MHRS Portal - Hastane Randevu Sistemi

  Artık online randevu sistemi ile hastanelerden randevu almak çok kolay. Bunun için işlem yapmak istediğiniz kişinin T.C. kimlik numarasını bilmeniz gerekmektedir. TC kimlik numaranızı girmek zorunlu Ardından da aşağıdaki alanları dolduracaksınız. MHRS sistemi üzerinden aldığınız randevuyu son 15-20 dakikaya kadar iptal edebilmektesiniz.

  Okumaya devam et...
 • Böbrek sancısı diye gitti 4 buçuk kilo kitle çıkardılar!

  Böbrek sancısı diye gitti 4 buçuk kilo kitle çıkardılar!

  Doktorların karnında 4.5 kg. ağırlığında ve 35 cm büyüklüğünde bir kitle tespit ettiği genç kadın şaşkınlığını gizleyemedi. Malatya'da buna benzer daha büyük bir kitle ameliyatına imza atan Op. Bu arada Doktor Übeyt Akçin, hastası olan genç kadının henüz 2 yıllık evli olduğunu ve ileride rahatlıkla çocuk sahibi olabileceğini ifade etti. Doktorlar yapýlacak cerrahi müdahale sonrasý güre hanýma rahminin de kaybedilmesi tehlikesini iletince Þeyda Günaydýn internetten hekim araþtýrmasý yaptý.

  Okumaya devam et...
 • Cumhuriyet Üniversitesi'nde Organ Bağışı Standı Açıldı

  Cumhuriyet Üniversitesi'nde Organ Bağışı Standı Açıldı

  Nakil merkezi bulunan illerde deneyimli ve sürekliliği sağlayacak sağlık personeli ve hekim kadrosunun bulunmasının önemini vurgulayan Küçükkendirci, "Organ naklini ve sonrasında gerekli bakımı gerçekleştirecek ekiplerin deneyimi, hastanelerimizin teknik donanım ve altyapısı, ilgili kliniklerin mevcudiyeti organ nakillerinin başarısında belirleyicidir".

  Okumaya devam et...
 • UÜ'den Prof. Dr. Alper: Kronik hasta bakımlarını hemşireler webde canlı sunacak

  UÜ'den Prof. Dr. Alper: Kronik hasta bakımlarını hemşireler webde canlı sunacak

  Ana teması "Değerlerin hemşirelik öğrenim ve uygulamasına yansıması" olarak belirlenmiş sempozyumun açılış merasimine Rektör yardımcıları Profesyonel. Hemşirelerin kendisini bu alanda geliştirmesi gerektiğini vurgulayan Alper, mesleğin sadece gelişmediğini, derinleşmeye başladığını da söyledi. Yoğun uzmanlaşma alanlarının ortaya çıktığı meslekte sağlık sistemini çok yönlü etkileyen kompleks konular da eklenmektedir.

  Okumaya devam et...