Londravizyon
 • Düztaban çocuklara nasıl ayakkabı giydirmeli

  Düztaban çocuklara nasıl ayakkabı giydirmeli

  Bu sebeple ev içinde örtüsüz ayakla durulmasını yahut okşayıcı deriden işlenmiş patikler kullanılmasını öneriyoruz. Genellikle çocuk 4-5 yaşına geldiğinde ayağındaki kavis ortaya çıkarak düztabanlık problemi ortadan kalkıyor. İçe basma sorunu olan çocuklara ayağı tutmayan çok ince tabanlı ürünleri ve çok yumuşak ayakkabıları kesinlikle önermiyoruz. "Devam eden içe basma/düz tabanlıklarda, ağrı ya da yürüyüş sorunlu olduğunda mutlaka doktora başvurulmasını öneriyoruz." dedi.

  Okumaya devam et...
 • 1 milyar insan açlık sınırının altında

  1 milyar insan açlık sınırının altında

  Gıda Mühendisliği Kurultayı "nin netice bildirgesi belirlendi.Bildirgede, gıda teminatı ve gıda güvenliğine ilişkili olarak meydana gelen sorunların dünya çapında çoğalarak aynı ritimde devam ettiği belirtildi". Gıda mevzuatının katılımcı bir anlayışla hazırlanması, paydaşların sürece katkıda bulunmasının sağlanması gerektiği belirtilen bildirgede, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığında gıda denetçi sayısının ve gıda mühendisinin son derece az olduğuna yer verildi.

  Okumaya devam et...
 • Antibiyotiklere Dirençli Süper Bakteri Geni Bulundu

  Antibiyotiklere Dirençli Süper Bakteri Geni Bulundu

  Ama önce yanlış bilinirse doğruya ulaşılamaz. South China Morning Post’un haberine göre, bilgelik adamları, müstevli illet potansiyeline cemaat bazısı bakteri örneklerinde de rastlanan geni ’ürkütücü’ laflarıyla nitelendirirken, Güney Çin Tarım Üniversitesi’nden Hua Liu, ’MCR-1’ ismi maruz genin, zat kendini eşleyebilen, kromozomdan ayrı müşterek DNA parçası bulunan plazmidler üstünde keşfedildiğini söyledi.

  Okumaya devam et...
 • TÜBİTAK MAM Tanıtım Semineri

  TÜBİTAK MAM Tanıtım Semineri

  Endüstriye yönelik de büyük hizmetlerimiz var. Gelin bizim bilgi birikimimizden faydalanın. Dr. Murat Makaracı, " Kanser ilacı noktasında 4 sene çalışacağız, inşallah sonunda ulusal kanser ilacımızı üreteceğiz " dedi. Gebze’nin ticaretin merkezinde arazi aldığını tabir fail Çiler, TÜBİTAK MAM ve gayrı izlemsel kurumlardan bugüne derece aldığı kadar faydalanamadıklarını tabir etti.

  Okumaya devam et...
 • Mevlana Üniversitesi'nden Kızılay'a 250 ünite kan bağışı

  Mevlana Üniversitesi'nden Kızılay'a 250 ünite kan bağışı

  Kan bağışının önemi hakkında bilgiler veren Türk Kızılayı yetkilileri, "Kan vermek alışkanlık haline getirilmeli". Öğrencilerimizde bu hassasiyetin oluşması ve duyarlılık kazanmaları açısından bu etkinlikleri çok önemsiyoruz. Kan bağışı kampanyasına beklemedikleri düzeyde ilgi olduğunu belirten PTT Bandırma Müdürü Şevki Işıtan, "Bandırmalıların gösterdiği büyük ilgiden dolayı çok memnun olduk.

  Okumaya devam et...
 • Canan Karatay: Ananızı, babanızı suçlamayın

  Canan Karatay: Ananızı, babanızı suçlamayın

  Kaya tuzunun insanoðlu vücudunun gereksinim duyan 92 mineralden 84'ünü barýndýrdýðýna dikkati çekici Canan Karatay, 'Kaya tuzu en ehemmiyetli mineraldir, faydalýdýr, saðlýklýdýr. Nedeni Ise o solfür filörürdür. Arıtılmış tuz mineral değildir ve o tehlikelidir. Kilo vermeye asistan olur, acýkmayý önler, tok tutar' halinde konuþtu.

  Okumaya devam et...
 • Minikler, Ağız ve Diş Sağlığı Bakımını Öğrendi

  Minikler, Ağız ve Diş Sağlığı Bakımını Öğrendi

  Açıklamada, "Etkinlikte, anasınıfı ve 1. sınıf öğrencilerine flor vernik uygulaması yapılıp, okul öğrencilerinin ağız içi muayeneleri ile diş fırçalama ve ağız-diş sağlığı konularında bilgi verildi." denildi. Bu sebeplerden dolayı diyabetli kişilerin ağız sağlıklarıyla normal bireylere göre daha fazla ilgilenmeleri gerekmektedir. Ağız yaraları: Ağız boşluğunda meydana gelen yaralar bazen lokal hastalıklara bağlı olsa da bazen ciddi hastalıkların habercisi olabilir.

  Okumaya devam et...
 • Ağız sağlığı genel sağlığınızı etkiliyor

  Ağız sağlığı genel sağlığınızı etkiliyor

  Banu Okur Çakmakcı'dan bu hastalıkları anlattı. Diş çürükleri ile dişeti hastalıkları; kalp- damar hastalıkları, kronik solunum yolları hastalıkları, mide-bağırsak hastalıkları, yüksek tansiyon, kemik erimesi, şeker hastalığı ve kadınlarda erken doğum gibi hastalıkların risklerini arttırmaktadır.

  Okumaya devam et...
 • Tavuk Evinde Arsenik Var mı? İşte Bakanlıktan açıklama!

  Tavuk Evinde Arsenik Var mı? İşte Bakanlıktan açıklama!

  En çok tüketilen gıdaların başında gelen tavuk etinde arsenik zehrine ilşikin işte o açıklama. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tavuk etindeki arsenik iddialarına yanıt verdi. Söz konusu açıklamada bahsi geçen arsenik kalıntısı Amerika Birleşik Devletleri'nde tavuk ve domuz beslenmesinde kullanılan ruhsatlı olan 4 adet yem katkı maddesi ilaçla ilgilidir.

  Okumaya devam et...
 • Koah Yılda 2,9 Milyon Can Alıyor

  Koah Yılda 2,9 Milyon Can Alıyor

  Bir diğer deyişle toplumumuzda 40 yaş üstü her 5 kişiden birinde KOAH vardır" diye konuştu. Bu durumda, ülkemizde bulunan 3‐5 milyona yakın KOAH'lı hastanın sadece 300‐500 bini kendisinde hastalık olduğunu bilmektedir. KOAH gibi uzun süreli solunum hastalığı için özel olarak uygulanan "pulmoner rehabilitasyon" programları, nefes darlığı ile başa çıkmayı, kişinin kendini daha güçlü ve sağlıklı hissetmesine yardımcı olmaktadır.

  Okumaya devam et...
 • Dünyanın en kapsamlı yüz nakli ABD'de yapıldı

  Dünyanın en kapsamlı yüz nakli ABD'de yapıldı

  Yüz nakli operasyonunu yürüten NYU Langone Tıp Merkezi'nden plastik cerrahi uzmanı Eduardo Rodriguez önceki gün düzenlediği basın toplantısında, alıcının yüz nakli sırasında damar ve vücuduna bağlı tüm sinirleri de keserek yüz naklini gerçekleştirmek zorunda kaldıklarını söyledi.

  Okumaya devam et...
 • KOAH her yıl 50 milyon kişiyi tehdit ediyor

  KOAH her yıl 50 milyon kişiyi tehdit ediyor

  Dr. Toprak, "Ülkemizde bulunan 3-5 milyona yakın KOAH'lı hastanın sadece 300-500 bini kendisinde hastalık olduğunu biliyor". Küresel Hastalık Yükü Çalışması verilerine göre, Kronik Tıkayıcı Akciğer Hastalığı olarak tanımlanan KOAH'ın senede 2,9 milyon ölüme ne sebepten olduğu belirtildi.

  Okumaya devam et...
 • Toplum Ağız Diş Sağlığı Haftası

  Toplum Ağız Diş Sağlığı Haftası

  Etkinlik öncesi konuşan Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi Başhekimi Dt. Ağız ve diş sağlığının hem erişkin hem de çocuklar için çok önemli olduğunu dile getiren Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi Başhekimi Dt. Özellikle büyüme ve gelişme çağında kalsiyum, fosfor ve flor içeren besinlerin tüketilmesi gereklidir. Ağız ve diş sağlığı konusunda bireylerin yeterince bilinçli olmaması, soruna toplumsal bir boyut kazandırmaktadır.

  Okumaya devam et...
 • 3 milyon kişi diyabet olduğunun farkında bile değil!

  3 milyon kişi diyabet olduğunun farkında bile değil!

  Diyabet başka bir deyişle milletçe arasındaki isimiyle şeker hastalığının nedeninin daha bir sürü obezite ve fizyolojik aktivitenin kilosu meydana geldiğini belirten Arı, şunları kaydetti: "Hasta besinlerden kana geçtiğimiz şekeri başka bir deyişle glikozu kullanamaz, kan şekeri yükselirİnsülin eksikliği neticesi ortaya çıkan Tip 1 DM çocukluk ve yaşlarında belirir".

  Okumaya devam et...
 • Öğrencilere diş sağlığı konusunda eğitim verildi

  Öğrencilere diş sağlığı konusunda eğitim verildi

  Sağlık Bakanlığı, toplumun ve bireyin ağız diş sağlığının iyileştirilmesini ve nitelikli diş hekimliği hizmetinin sunulmasını amaç edinmiştir. "Ağız ve diş sağlığı, bireyin vücut sağlığını doğrudan etkileyen önemli bir faktördür ve korunmadığında birçok hastalığı beraberinde getirmektedir.

  Okumaya devam et...
 • Bilinçsiz kullanılan antibiyotik zarar verir

  Bilinçsiz kullanılan antibiyotik zarar verir

  Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Önder Ergönül, kullanımın fazla olmasının bakterilerin antibiyotiklere karşı direnç geliştirmesine neden olduğunu vurguladı. "Tanı açısından gerekli değerlendirme yapılmadan ve enfeksiyon olmaksızın antibiyotik kullanılması, seçilen antibiyotiğin yanlış olması, antibiyotik dozunun yetersiz veya aşırı olması, doz aralıklarının uygunsuz olması durumlarında antibiyotikler uygun kullanılmamış olur".

  Okumaya devam et...
 • KOAH her yıl 50 milyon kişiyi hedef alıyor

  KOAH her yıl 50 milyon kişiyi hedef alıyor

  KOAH ilerleyici bir hastalık olmasına karşı önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu söyleyen Prof. Dr. Gürgün, "Günümüzde tüm dünyada 3. Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Beril Bahadır Erdoğan, KOAH hastalığının erken tanısının son derece önemli olduğuna dikkat çekerek, "Sigara içiyorsanız, öksürük, balgam çıkarma varsa, nefesiniz daralıyorsa, göğsünüzde zaman zaman hırıltı duyuyorsanız, yaşıtınız insanlara göre efor kapasiteniz daha düşük ise KOAH'dan şüphelenmeli ve mutlaka bir ...

  Okumaya devam et...
 • Sağlık Bakanı: Aşı programı aynen devam edecek

  Sağlık Bakanı: Aşı programı aynen devam edecek

  Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, İslam İşbirliği Teşkilatı 5'nci Sağlık Bakanları Konferansı'na katıldı. "Birey hakları önemli ama toplumun hakları onun önünde" diye konuştu. Anayasa Mahkemesi keşke bu anlamda bilim kurullarının görüşlerini alarak bu kararı verseydi. Ucuz diye ne olduğunu bilmediği veya bildiği ama daha önce bana zararı olmadı diyerek yanlışa devam etmesi kendi kendine intiharıdır.

  Okumaya devam et...