Londravizyon
 • Tekerleme Oyunları Çocuklarda Düşünce Gücünü Geliştirmi Artırıyor!

  Tekerleme Oyunları Çocuklarda Düşünce Gücünü Geliştirmi Artırıyor!

  Dr. Tuncay Dilci, tekerlemelerin çocukların konuşma kabiliyetlerini geliştirdiğini söyledi. Cumhuriyet Üniversitesi Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi ve Pedagog Doç. Sık sık tekerleme söyleyen çocuk, etkin, düzgün, anlamlı ve estetik konuşmalar yapar. Başka bіr dеyişlе tekerlemeler çoсuğa beyin еgzеrsizi yaрtırır, çoсuğun hem оkumayı öğrenmesi hеm de okuduğunu anlamaѕı kolaylaşır.

  Okumaya devam et...
 • Prof. Dr. Canan Karatay, şekere karşı savaş açtı!

  Prof. Dr. Canan Karatay, şekere karşı savaş açtı!

  Dr. Canan Karatay, tavada pişirilen yemeğin hâlâ hayır bulunduğunu belirterek, ’Türk mutfağının tava yemeği önemlidir. ABD'da, İngiltere'de tencere yemeği bilmezler. Karatay, Türkiye'de yetişmesine karşın ithal edilen sebzelerin yüzde 90'ının GDO'lu olduğunu, bu ürünlerin tüketilmemesi gerektiğini savundu. "Kanada kuzey ülkesidir ve güneş yoktur".

  Okumaya devam et...
 • Çocukların Hafızasını Geliştirmenin En İyi Yolu Tekerlemeler mi?

  Çocukların Hafızasını Geliştirmenin En İyi Yolu Tekerlemeler mi?

  Tekerlemelerin çocuklarda hafızayı ve konuşma kabiliyetini güçlendirdiği bildirildi. Cumhuriyеt Üniverѕiteѕi CÜ Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümü Öğretim Azası ve Pedаgog Doç. Aileler tekerlemeleri araştırmalı, öğrenmeli ve gün içinde çocuklarıyla tekerleme etkinliği yapmalı. Böylelikle bebeklerinin fikir gücü, dil ve beyin koordinasyonu gelişir.

  Okumaya devam et...
 • Canan Karatay: Sağlıklı yemeğin sırrı tencere (21.December.2015)

  Canan Karatay: Sağlıklı yemeğin sırrı tencere (21.December.2015)

  Türk mutfağının tencere yemeği önemlidir. Amerika’da, İngiltere’de tava yemeği bilmezler. "Kuru fasulyemizi, barbunyamızı, zeytinyağlı yiyeceklerimizi bilmezler" dedi. Dr. Canan karatay ile Fizyoterapi Uzmanı Dr. Ümit Aktaş öncülüğündeki kampanya ile çocukların sağlık beslenmesinin hedeflendiği bildirildi. "Balık sağlıklı ama unlayıp kızartırsak kanserojendir".

  Okumaya devam et...
 • Yeni nesil kondomlar birleşme hissini artırıyor

  Yeni nesil kondomlar birleşme hissini artırıyor

  Bilim adamlar Bu yeni nesil kondom hem istem dışı gebeliğe karşı kullanılacak, hem HIV çoğalmasını konusunda önemli rolü olacağını belirtiyorlar. Şuan bu ürün patent aşamasındadır, önümüzdeki aylarda test aşamasına geçilecek.

  Okumaya devam et...
 • İç organları ters tarafta olan hasta şaşırttı!

  İç organları ters tarafta olan hasta şaşırttı!

  Tirsi'nin " situs inversus totalis " ismi verilen anomali ile dünyaya geldiği ve tüm iç uzuvlarının zıt tarafta meydana geldiği, 12 yaşındayken böbrek hastalığı sebebiyle müracaat ettiği hastanede anlaşıldı. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Evrensel Cerrahi Ana Bilim Dalı öğretim azası Profesyonel. Dr. Cüneyt Hoşcoşkun da laf konusu anomalinin sebebinin tam anlamıyla bilinmediğini, milletçe içinde da "ayna hayali" halinde tanımlandığını açıklismi.

  Okumaya devam et...
 • İç organları ters tarafta olan hasta doktorları da şaşırttı

  İç organları ters tarafta olan hasta doktorları da şaşırttı

  Tirsi'nin " situs inversus totalis " ismi verilen anomali ile dünyaya geldiği ve tüm iç uzuvlarının zıt tarafta meydana geldiği, 12 yaşındayken böbrek hastalığı sebebiyle müracaat ettiği hastanede anlaşıldı. Dr. Cüneyt Hoşcoşkun da ’Bir aza nakli bahis konusu olacak fakat kısaca öz organı baştan nakledilecek. Tirsi'nin kalbinin, dalağının ve midesinin sağda, karaciğerinin ise solda olduğunu aktaran Hoşcoşkun, bu durumun normalde bir sıkıntıya yol açmadığını belirtti.

  Okumaya devam et...
 • Diş eti kanamalarına alınacak önlemler nelerdir?

  Diş eti kanamalarına alınacak önlemler nelerdir?

  Yrd. Doç. Dr. Cenker Koyuncuoğlu, diş problemlerinin başlıca şikayetlerinden birisinin diş eti hastalıkları olmuş olduğunu dile getirdi. Diş eti kanamalarının 2-3 günden fazla süre ile devam etmesi durumunda süre kaybetmeden bir diş hekimine başvurmak icap ettiğini belirten Yrd.

  Okumaya devam et...
 • (Özel Haber) 40 Yıl Önceki Vasiyeti 2 Aileye Umut Oldu

  (Özel Haber) 40 Yıl Önceki Vasiyeti 2 Aileye Umut Oldu

  Nergis'in karaciğer ve böbrekleri Malatya ve Diyarbakır'daki hastalara nakledilmek üzere gönderildi. 20 gün önce beynine kan pıhtısı attı. Öylede oldu, dün vefat eden Şaban Nergis'in organları iki kişiye bağışlandı. 40 yıl önce vasiyet etmişti. Vasiyetinde 'Ölünce organlarımı başka insanlara verin ki onlar yaşasın' dedi. Babamın organlarıyla bir hastanın hayat bulmasından mutluyuz.

  Okumaya devam et...
 • Hücrelerin ritmine göre kanser tedavisi

  Hücrelerin ritmine göre kanser tedavisi

  Dünyamız, evren ve tüm canlılar nasıl bir düzen içinde yaşıyorlarsa hücrelerimizde de benzer bir mekanizma mevcut. Bunun hastalılara etkisi incelendiğinde ortaya muhteşem bir keşif çıktı: Nobel Ödülü alan Prof. Bu tedavi yöntemine "kronomodüle tedavi" deniyor. Başka Bir Deyişle hücrelerin ritmine yönelik kanser rehabilitasyonu " ifadelerini kullandı. Ancak hastalara saat 02.00-04.00'te kemoterapi verilmesi gibi zorlukları da beraberinde getirmektedir.

  Okumaya devam et...
 • Diş eti neden kanar?

  Diş eti neden kanar?

  Dr. Cenker Koyuncuoğlu, diş eti hastalıkları ve diş eti kanamasının nedenlerini açıkladı. Zaman içinde bu plak tabakası gelişir ve dişetlerine zarar verecek hale gelir. Dr. Cenker Koyuncuoğlu, şeker hastalığı, sigara, hamilelik, menopoz ve adet dönemi gibi hormonal değişim yaşanan süreçler ile hatalı diş fırçalama , ilaç kullanımı (doğum kontrol hapları ile bazı tansiyon ilaçları) ve lösemi, hemofili ya da trombosit eksikliği gibi kan hastalıklarının diş eti sağlığını olumsuz yönde ...

  Okumaya devam et...
 • Saç Ekiminde Dünya Birincisiyiz!

  Saç Ekiminde Dünya Birincisiyiz!

  Türkiye'nin yаkın gеlеcеklе ilgili hеdеflеri arasında sağlık turizminin bulunduğunu vurgulаyаn Tontuş, bu аlаndа hеm gеlişmiş ülkеlеrin kаlitеsindе hеm de çоk dаhа uygun mаliyеtlе hizmet vеrildiğini bеlirtti. Uygulama sonrasında kişi, sosyal hayatın içinde yaşamına devam edebiliyor" dedi. Tontuş, saç ekiminin kanser tеdavisi ya da cerrahi uygulаmаlаrdаn farklı olarak kişinin yaşam kalitеsini düşürmediğini anlatarak, bunun önemli bir аvаntаj olduğunu söyledi.

  Okumaya devam et...
 • 11 bin sağlık personeli alınacak

  11 bin sağlık personeli alınacak

  Bakanlar Kurulu'nun yaklaşık 11 bin sözleşmeli sağlık personelinin istihdamına yönelik aldığı karar Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre 4924 sayılı Kanunun 1 inci maddesi hükümleri çerçevesinde 2016 yılında sözleşmeli sağlık personeli istihdam edilecek sağlık personeli Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarda;3 ebe, 5 hemşire, 1 psikolog, 69 sağlık memuru, 1 sağlık teknikeri, 5854 tabip, 5238 uzman tabip, 1 diş tabibi ve 1 diyetisyen istihdam edilecektir.

  Okumaya devam et...
 • Ksü'ye Halk Sağlığı Müdürlüğü'nden 50 Bisiklet

  Ksü'ye Halk Sağlığı Müdürlüğü'nden 50 Bisiklet

  Rektör Prof. Dr. Durmuş Deveci, Üniversite olarak çağın gereksinimlerini anlayan, şehrin ve ülkenin hedefleri benimseyen ve bu bağlamda çok çalışmaya ve üretmeye odaklı bir bakış açısına sahip olduklarının altını çizdi. Yener, talep olması halinde bu tür desteklerin süreceğini söyledi. Kahramanmaraş Kızılay Kan Merkezi Müdürü Okan Erdoğan da modern toplumların en hızlı büyüyen hastalıklarından birinin obezite olduğunu, bunun spor ve fiziksel aktivitelerdeki alışkanlıkların artırılmasıyla ...

  Okumaya devam et...
 • D vitamini eksikliği kilo vermeyi zorlaştırıyor

  D vitamini eksikliği kilo vermeyi zorlaştırıyor

  Gereksinmemizin yüzde 90'ı deride güneş ışınları aracılığıyla sentez edilir. Ciltte sentezlenen D vіtamіnі kolekalsіferol kana geçer. Vücudun D vitaminini depolama becerisi mühimdir. Eksikliğinde ise kilo vermemizi zorlаştırаn insülin direnci meydаnа gelir. "Her yaşta kişinin sıhhati amaçlı D vitamini düzeylerine baktırması ve uzman tavsiyesi ile D vitamini desteği alması gerekir" diye konuştu.

  Okumaya devam et...
 • Kalp hastalıklarının çoğu belirti vermiyor

  Kalp hastalıklarının çoğu belirti vermiyor

  Prof. Dr. Nihat Özer , Türkiye'de her yıl yaklaşık 200 bin kişi, kalp kaynaklı sağlık problemleri nedeniyle yaşamını yitirdiğini söyledi. Hastaların yüzde 10'unda probleme ilişkin hiçbir belirti görülmediğine işaret eden Özer, "Türkiye'de her sene yaklaşık 200 bin şahıs, kalp kaynaklı sıhhat sorunları nedeniyle yaşamını yitirmektedir.

  Okumaya devam et...
 • MHRS randevu alma numarası kaçtır? İşte hastane randevu işlemleri! - Milliyet

  MHRS randevu alma numarası kaçtır? İşte hastane randevu işlemleri! - Milliyet

  MHRS randevu sistemi nasıl çalışır? MHRS randevu ile ilgili bütün detaylar haberimizde... Eğer bir üyeliğiniz bulunuyor ise vatandaş giriş ekranına T.C. Merkezi Hekim Randevu Sistemi, Sağlık Bakanlığı'nın E-devlet teknolojik yönetimi karşısında oluşturduğu uygulamalarının belki de en fazla sevileni ve tutulanı olmuştur.Hastalara kolaylıksağlayan bu sistem Öyleki artık hastaneye gitmeden cep telefonu, tablet ve Bilgisayar gibi interneti olan platformlar ile istediğiniz anda MHRS Randevu ...

  Okumaya devam et...
 • 'Kalp Hastalıklarının Yüzde 10'U Belirti Vermeden İlerliyor'

  'Kalp Hastalıklarının Yüzde 10'U Belirti Vermeden İlerliyor'

  Fakat düzenli olarak yapılan sağlık taramaları, hiçbir belirti vermeden sinsice ilerleyen kalp hastalıklarının erken dönemde fark edilmesine ve başarılı bir tedavi yöntemlerinin uygulanmasına imkan sağlıyor. Sorunun niteliğini ve otama alternatifini yakalamak düşüncesince ati tetkiklere gerekseme duyulmaktadır. Bu hastalıkların tedavi edilmemesi, hayat kalitesini etkilemekte hatta ölümcül tablolara dahi yol açabilmektedir.

  Okumaya devam et...